MEVLİD KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN

Rebîü’l-evvel ayının on ikinci gecesi.. Alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın(s.a.v) dünyamızı şereflendirmesinin bugün yıldönümü.

MEVLİD KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN

 

Rebîü’l-evvel ayının on ikinci gecesi.. Alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın(s.a.v) dünyamızı şereflendirmesinin bugün yıldönümü… O Kutlu Nebi, tüm insanlığa gönderilen en güzel davetçi ve etrafına ışık saçan bir kandil.

 

Hz. Peygamberimiz, kendisine gösterilen ilahi yolda çağlar üstü bir medeniyet inşasının temsilcisi olmuştur. Kainata; müjdeleyici, uyarıcı ve kandil olarak gönderilen Hz. Peygamber Efendimiz’i(s.a.v) anlayabilmek ve hayatımıza yansıtabilmek bizler için oldukça önem arz etmektedir. O’nun dünyaya gelişiyle hem birey odaklı hem de toplum odaklı en büyük değişim yaşanmıştır. Zulmün ve adaletsizliğin yaygınlaşması, kız çocuklarının diri diri toprağa gömülmesi gibi cahiliye devrinin anlayışı haline gelen hadiselerin değişmesine ve dönüşmesine vesile olan Efendimiz(s.a.v) ahlakıyla Asr-ı Saadet’in yaşanmasına vesile olmuştur. Onun gelişi, ezilenler için bir umut, hakikati arayanlar için aydınlık bir yol, adaletin tesisi için adım olmuştur. Bugün insanlığın yaşadığı sorunlara baktığımızda O’nu iyi anlayabilmek, O’nun ortaya koyduğu ve örnek olarak yaşadığı adalet ve hoşgörü gibi kavramların, savaş ve yoksulluğun hakim olduğu dünyamızda tüm insanlık için ne kadar önemli olduğu bir kez daha iyi anlaşılmaktadır.

 

Hz. Muhammed’i (s.a.v) en güzel şekilde örnek alabilmemiz bizlerin yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim ile olan bağımızın kuvvetine bağlıdır. Nitekim Hz. Aişe validemiz kendisine Hz. Peygamber’in ahlakı sorulduğunda: “Siz Kur’an okumuyor musunuz? Onun ahlakı Kur’an’dır” buyurmuştur. Bu yüzden alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Peygamber’i(s.a.v.) iyi anlayabilmemiz için Kur’an- Kerim’e sımsıkı sarılmalı ve hayatımıza yansıtmak durumundayız.

 

Bu vesile ile alem-i İslam’ın Mevlid Kandilini tebrik eder, kardeşlik duygularımızı pekiştirmemize vesile olmasını Rabbimizden niyaz ederim.

 

Mehmet DEVELİOĞLU

UTESAV Mütevelli Heyeti Başkanı