Merhum Başbakan Adnan Menderes’in idamının 56. yılı

VEFATININ 56. YILINDA ADNAN MENDERES’İ RAHMETLE VE MİNNETLE YAD EDİYORUZ….

Merhum Başbakan Adnan Menderes’in idamının 56. yılı

Uluslararası Teknolojik Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (UTESAV) Başkanı Mehmet DEVELİOĞLU Merhum Başbakan Adnan Menderes'in 27 Mayıs 1960 darbesiyle uydurma sebeplerle asılarak şehit edilmesi hususunda açıklamalarda bulundu.

 

BAŞKAN DEVELİOĞLU açıklamasında;

" 2 Mayıs 1954 tarihinde yapılan seçimlerde %57,6 oy alarak tarihi rekor ile büyük bir zaferle tek başına iktidar olan Demokrat Parti ve Lideri Başbakan Adnan Menderes yapmış olduğu hizmetleriyle Türk Milleti'nin gönlünde taht kurmuştur. Özellikle milletin sesine kulak vererek Ezanın Arapça aslına çevrilmesini sağlamıştır. Fakat bunu hazmedemeyen bir kısım bölücü güruh ile darbeci cuntacıların hedefi haline gelmiştir. Başbakan Adnan Menderes'in hizmetlerini görmezden gelenler amaçlarına ulaşmak için her yolu mübah görmüşlerdir.

27 Mayıs 1960 tarihinde Türk milletinin siyasi tercihlerini hiçe sayan, küçümseyen ve küstahça onlara kimi seçmeleri gerektiğini bildirmeye çalışan darbeciler yönetime zorla el koymuş ve Başbakan Menderes'i uydurma bir mahkemede yargılatarak idam etmişlerdir.

Milletimize bu acıyı yaşatan ve tarihimizde kara bir leke olan darbeci zihniyeti lanetliyorum. Vefatının 56. Sene-i devriyesinde merhum Başbakan Adnan Menderes'i ve tüm şehitlerimizi rahmetle yad ediyoruz."

 

Mehmet DEVELİOĞLU

UTESAV Mütevelli Heyeti Başkanı