Kanla Kazanılan Bağımsızlık: 15 Temmuz

“İradesini eline almış ve bağımsızlığın tadına varmış bir millet, vatansız kalmaya ve bağımsızlığının elinden alınmasına asla müsaade etmeyecektir.”

Kanla Kazanılan Bağımsızlık: 15 Temmuz

 

Milletimizin ağır bir ihanetle, vatanımızın hain bir işgal girişimiyle karşı karşıya kalmasının üzerinden tam dört yıl geçti. Dini cemaat kisvesi altında bu vatanın iradesine, bağımsızlığına, dinine, ezanına ve bayrağına prangalar vurulmaya çalışıldı. Yakın tarihimizin en uzun ve en karanlık gecelerinden biri olan 15 Temmuz gecesinde, vatanına sevdalı bir halk tek yumruk olarak darbe girişimlerini sonuçsuz bıraktı. Halkın güçlü iradesi Türkiye’nin seneler öncesine geri döndürülmesine izin vermedi.

Bağımsızlığımıza gölge düşürülmeye çalışılan o gecede, hain FETÖ terör örgütü 251 vatandaşımızı tereddüt etmeden katletti. Çok acı bir şekilde tecrübe ettiğimiz bu darbe girişiminde vefat eden kardeşlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, acılı ailelerine sabırlar diliyoruz.

Toplumumuzun en küçük biriminden devletin en üst kademelerine kadar sızan, her türlü kamu malzemesini kullanarak yıllarca malum darbe girişimini planlayan terör örgütü, 15 Temmuz gecesinde bu milleti geçememiş ve müthiş bir direnişle karşılaşmıştı. Bu durum darbeciler tarafından hesaplanamayan bir durumdu; çünkü bu milleti hala darbelerle, sıkıyönetim uygulamalarıyla dize getirebileceklerini zannetmişlerdi. Fakat atladıkları bir şey vardı: “İradesini eline almış ve bağımsızlığın tadına varmış bir millet, vatansız kalmaya ve bağımsızlığının elinden alınmasına asla müsaade etmeyecektir.” Bu toprakları hala darbe zihniyetiyle yönetmeye kalkışanlar, yok olmaya ve tarihe gömülmeye mahkûmdur. Milli ve manevi değerlerine, geleneklerine bağlı bir Türkiye; tüm zorluklara rağmen basamakları birer birer tırmanarak yükselmeye devam edecektir.

Türkiye, son yıllarda her alanda kat ettiği yollarla darbe defterini bir daha açmamak üzere kapatmıştır. Bu konudaki net tavrıyla hem yurt içinde hem de yurt dışında darbeci, vesayetçi, karanlık zihinlerin karşısında durmaya ve halkın hür iradesini savunmaya devam etmektedir. Bugün gerek Libya’da gerekse Suriye’de özgürlüklerden yana izlediği politikalarla Türkiye, tüm dünyaya bağımsızlık dersi vermektedir.

15 Temmuz hain darbe girişimi amasız fakatsız karşısında durmamız gereken bir olgudur. Biz inanıyoruz ki darbelerle bu ülkenin refah seviyesi değil, rezilet seviyesi yükselecektir. Yıllarca darbelere maruz kalmış ve birçok sıkıntı çekmiş bu halk biliyor ki kendi halkına silah doğrultanlar, millet iradesine de saygı göstermeyecek ve Türkiye’yi darbeler tarihine geri döndürecektir.

Bir daha o kara günlere geri dönmemek üzere yolunda yürüyen Türkiye içeride ve dışarıda yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen bağımsızlığını her alanda teker teker elde etmeye devam etmektedir. İstanbul’un Fatih’inin emaneti Ayasofya Camii bizler için nasıl bağımsızlık sembolüyse, 15 Temmuz gecesinde darbecilere karşı kazandığımız zafer de o kadar bağımsızlığımızın nişanesidir.

UTESAV olarak bir kez daha 15 Temmuz darbe girişimi özelinde tüm darbeleri lanetliyoruz. Rabbimiz bir daha bu ülkede darbeci zihniyetlere imkân vermesin.  Amin.

Mehmet DEVELİOĞLU

UTESAV Mütevelli Heyeti Başkanı