İSTANBUL’un Fethinin Nişanesi Ayasofya Camii

Ayasofya’nın dirilişi, Mescid-i Aksa’nın özgürlüğe kavuşmasının habercisidir. Dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların fetret devrinden çıkış iradesinin ayak sesidir.

İSTANBUL’un Fethinin Nişanesi Ayasofya Camii

 

Bugün tarihi anlara şahitlik ettik. 10 Temmuz 2020 tarihli Danıştay kararı ile 1934 tarihinden bu yana camiden müzeye dönüştürülen AYASOFYA, aslına rücu etti ve camii olma statüsünü yeniden kazandı. 86 yıldır bu ülkenin bağımsızlığına ve özgürlüğüne vurulan prangalardan biri daha kaldırılmış oldu. Ecdadımızın fethin nişanesi, kılıç hakkı olarak bu millete tahsis ettiği Ayasofya Camii’nin yeniden dirilişini, şahlanışını ve özgürlüğüne kavuşmasını sevinçle karşıladık.

Fatih Sultan Mehmet’in 1453 yılında İstanbul’u fethiyle beraber Feth’in sembolü olan Ayasofya Camii, uzun yıllar camii olarak hizmet vermiş, 1934 yılında ise ne hukuki ne de vicdani bir dayanağı olmadan alınan bir kararla müzeye dönüştürülerek esarete mahkum edilmişti. O günden bu güne adeta zihinlere işleyen bu zincir halkaları çok şükür kırıldı. Ecdad yadigarı olan bu nadide yapı nice badireler atlatmış, çeşitli tarihi unsurları ne yazık ki tahrip edilmişti. Bugün millet olarak Ayasofya Camii’ne hak ettiği değerin verilmesi, özgürlüğümüzün tesisi adına önemli bir kazanımdır. Yıllarca birçok tartışmanın odağında olan bu kültürel miras hakkında en çok Türkiye’nin söz söylemeye hakkı vardır.

Ayasofya’nın dirilişi Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle: “Mescid-i Aksa’nın özgürlüğe kavuşmasının habercisidir. Dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların fetret devrinden çıkış iradesinin ayak sesidir. Bu diriliş sadece Müslümanların değil, onlarla birlikte tüm mazlumların, mağdurların, ezilmişlerin, sömürülmüşlerin umut ateşinin yeniden alevlenişidir.”

Hoşgörünün sembolü olan Ulu Camii Ayasofya’nın bugün özgürlüğüne kavuşması, ecdadımıza duyduğumuz saygının, tarihimize olan bağlılığımızın bir göstergesidir. Nitekim Ayasofya, 450 yıl boyunca cami olarak kalmış ve Fatih Sultan Mehmet milletimize bu eseri miras kılmıştır. İstanbul’un Fatih’i Sultan Mehmet’in, Ayasofya Vakfiyesinde yer alan: “Bu vakfiyeyi kim değiştirirse, Allah’ın, Peygamber'in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen laneti onun ve onların üzerine olsun. Azapları hafiflemesin, haşr gününde yüzlerine bakılmasın. Kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse, günahı onu değiştirene ait olacaktır. Allah'ın azabı onlaradır. Allah işitendir, bilendir.” ifadeleri yaklaşık bir asırdır sırtımızda ne kadar ağır bir yük taşıdığımızı açıklayacak mahiyettedir. Bugün alınan tarihi kararla, Türkiye’nin üzerindeki bu ağır vebalin kalktığına olan inancımızla, bizleri yarınlarda daha parlak bir geleceğin beklediğine olan inancımız tamdır.

Tam bağımsız Türkiye yolunda atılan bu önemli adımı büyük bir sevinçle karşıladığımızın altını tekrar çizmek istiyoruz. Ayasofya’nın dirilişinin ümmetin uyanışına vesile olması duasıyla, Rabbimize bu tarihi ana bizleri şahit kıldığı için hamd ediyoruz.  

Ayasofya Camii’nin özgürlüğü hayırlı olsun..

Mehmet DEVELİOĞLU

UTESAV Mütevelli Heyeti Başkanı