İstanbul’un Fethinin 568. Yılı Kutlu Olsun.

İstanbul’un fethinin 568. yılının başta Kudüs olmak üzere nice İslam beldelerinin özgürlüğüne vesile olması dileğiyle…

İstanbul’un Fethinin 568. Yılı Kutlu Olsun.

İstanbul, tarih boyunca stratejik konumu itibariyle farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve önemli yönetim merkezlerinden birisi olmuştur. Bin yılı aşkın süredir Roma İmparatorluğuna başkent olan bu güzide şehir, Emeviler ve Abbasiler dahil olmak üzere farklı medeniyetler tarafından fethedilmeye çalışılmış; fakat güçlü surları nedeniyle fethedilememiştir. Tarihler 1299 yılını gösterdiğinde, 600 yıl boyunca dünya üzerinde söz sahibi olacak Osmanlı Devleti, kuruluşunu aziz İstanbul’un fethiyle tamamlamıştır.

İstanbul’un fethedilmesi Müslümanlar için Peygamber Efendimizin (s.a.v) övgüsüne mazhar olma bakımından bir ideali oluşturuyordu. Fatih Sultan Mehmet’e İstanbul kapılarının açılması; onun zekası, çok yönlü kişiliği, geçmişten ders alması, fetih için yeniliklere imza atması ve nihayetinde Allah’ın yardımı ile mümkün olmuştur. Farklı dini ve kültürel değerlere sahip olan İstanbul, bu kutlu fetihten sonra hoşgörü ve adaletle tanışmıştır.

29 Mayıs 1453 günü, bin yıldan fazla hüküm sürmüş olan Bizans İmparatorluğu son bulduğu gibi imparatorluğun başkenti Konstantinopolis artık Türk-İslam şehri olma hüviyetine bürünmeye başlamış ve asırlarca Osmanlı Devleti'nin payitahtı olmuştur. Bir çağın kapatıp bir çağı açan, tarihin akışını değiştiren bu fetih, sadece bir şehrin değil, gönüllerin fethedilmesini de beraberinde getirmiştir. Bu minvalde, muhakkak ki tarihimizden alacağımız çok dersler vardır.

Bugün hala öneminden bir şey yitirmemiş olan İstanbul’a ecdadımızın gayretleriyle sahip olmanın gururunu yaşıyoruz. Biliyoruz ki, geçmişine sırtını dönen, mazisinden ders almayan bir millet yok olmaya mahkumdur. Tarihimizin bize bıraktığı emanetlerin şuuruyla, aynı azim ve kararlılıkla geleceğe yön verme hedefimizi diri tutmalıyız.

İstanbul’un fethinin nişanesi olan Ayasofya Camii’nin 24 Temmuz 2020’de asıl hüviyetine kavuşturulmasını ve 86 yıllık tutsaklığının son bulmasını nasıl sevinçle karşılıyorsak, dün Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla açılan Taksim Camii’nin açılışını da aynı sevinç ve mutlulukla karşılıyoruz. Bu toprakların İslamla yoğurulduğunun en açık göstergelerinden biri ve İstanbul’un önemli simgeleri arasında yer alacak olan Taksim Camii’nin açılışı Cumhurbaşkanımızın ifadeleriyle 1,5 asırlık bir mücadelenin sonucuydu. Geleceğimize dair umutlarımızı yeşerten bu güzel gelişmelerin ve İstanbul’un fethinin 568. yılının başta Kudüs olmak üzere nice İslam beldelerinin özgürlüğüne vesile olması dileğiyle…

Kutlu fethin 568. yılında İstanbul’un Fatih’ine ve onun ordusuna bin selam olsun.

Mehmet DEVELİOĞLU

UTESAV Mütevelli Heyeti Başkanı