Çanakkale Zaferi Milletimizin Diriliş Nefhası Oldu

Uluslararası Teknolojik Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (UTESAV) Başkanı Mehmet Develioğlu, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümüne ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Çanakkale Zaferi Milletimizin Diriliş Nefhası Oldu

Develioğlu açıklamasında şunları kaydetti:

Türk tarihine altın harflerle kazınan Çanakkale Zaferi, İstiklal Şairimizin Şark Şiiri'nde belirttiği gibi, asırlardan beri türlü türlü tegallübler, esaretler, tahakkümler ve mezelletler altında ezilen milletimizin diriliş nefhası olmuştur. Bu zaferle birlikte Türk milleti, Batı karşısındaki makûs talihine son vermiş ve yenilmez denilen orduları dize getirerek mazlum milletlerin umut ışığı haline gelmiştir. Büyük bir imanın, muazzam bir azmin ve sarsılmaz bir kararlılığın timsali olan bu zafer, aynı zamanda Kurtuluş Savaşı'nın kazanılması adına da milletimize büyük bir manevi güç vermiştir.

Çanakkale Zaferi, Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla Çerkeziyle, aynı dava ve şuur etrafında birleşen milletimizin, birlik ve beraberlik içerisinde hareket ettiğinde her türlü zorluğun üstesinden gelebileceğinin en güçlü nişanelerinden biridir. Türk milletinin birlikte yaşama iradesi, vatan ve bayrak sevgisi Çanakkale'de olduğu gibi tarihin her safhasında bizleri güçlü kılmıştır ve kılacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Zaferi'nin 103. yıldönümünde bu vatan için seve seve canlarını feda eden şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyor, Çanakkale'de mücadele eden gazi ve askerlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.