2. Erdemli İş Adamı Okulu / Ümmet Birliği

2. Erdemli İş Adamı Okulu / Ümmet Birliği

Erdemli İş Adamı Projesi kapsamında MÜSİAD, UTESAV ve LIBE (Lariba Institute of Business and Economics) iş birliğiyle düzenlenen Erdemli İş Adamı Okulu’nun 22 Aralık 2018 tarihinde yapılan ikinci oturumunun konuğu Ümmet Birliği konusuyla İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kavas oldu. Konuşmasını İslam’ın yükselme ve yayılma dönemi ve tüccarların durumuyla çerçevelendiren Kavas şunları ifade etti:  “İslam Altın Çağı’ndayken din insanların hayatının merkezinde yer almaktaydı. Batı bizi tanımaya başladıkça dini hayatımızın merkezinden kenara doğru çekip birçok ideolojilerini onun yerine koydu ve dini merkezimizden ne kadar azaltabilirse o kadar azalttı.“

İslam’ın yayılışının ve yükselişinin tüccarların elinde olduğunu belirten Kavas tüccarları “Alan, satan, dolaylı ya da doğrudan bünyesinde işçi bulunduran, birçok alanda hâkim ve söz sahibi olan insanlardır.” diye tanıttı. Söyleşisinde sık sık tüccarların Müslüman duruşlarıyla İslam’ı temsil ettiklerini dile getiren Kavas, Napoli gibi ülkelerde İslam’ın yayılışının en büyük etkisini Müslüman tüccarlar olarak gördüğünü belirtti.

“Bizlerin başkasının İslam’ı tanımasına vesile olmamız gibi bir görevimiz var” diyen Ahmet Kavas, yer ve mekân farkı gözetmeden şimdiye kadarki tüm Müslüman tüccarların politikalarının incelenmesini tavsiye etti. Öğleden sonraki oturum soru cevapla son buldu.