2. Erdemli İş Adamı Okulu / İş Protokolü ve Sosyal Davranış Kuralları

2. Erdemli İş Adamı Okulu / İş Protokolü ve Sosyal Davranış Kuralları

26 Ocak 2019 tarihli 2. Erdemli İş Adamı Okulu’nun konuğu İş Protokolü ve Sosyal Davranış konusuyla Cumhurbaşkanlığı Protokol Eğitmeni Suna Okur oldu.

Medeniyetin ayrıntılarda olduğuna inanan Suna Okur, oturumu imaj kavramını tanımlayarak açtı. Kişi veya kurumların zihninde isteyerek ya da istemeyerek bırakmış olduğumuz fikir anlayış ve değerlerin imaj kavramı olduğunu söyleyerek kişisel imajı oluşturan unsurları sıraladı. Devamında beden dilinin güçlü bir iletişim aracı olduğunu belirten Okur, beden dilinin başlıca öğelerinin duruş, yüz, oturuş, bakış, göz teması, jest ve mimikler ile fiziksel mesafe olduğunu belirtti.

Kurumsal alanda kadın ve erkekler için imaj kaybettirici nedenler olarak bakımsız saç, kirli, ütüsüz giysiler giymek gibi unsurlardan bahseden Okur, dış görünüşün yanında olumsuz davranışların da imajı zedelediğini belirtti. Resmi alanda her davranışın bir kural çerçevesinde olduğunu belirterek kıyafet protokolü selamlaşma protokolü, hitap protokolü gibi spesifik alanlardan bahseden Okur, tanışmada bir kural olarak “ast üste, erkek kadına, gelenler var olanlara, küçükler büyüğe, gençler yaşlılara takdim edilir.” dedi.

Sunumunun sonunda makam protokolü konusundan söz eden Okur, makamın özel bir önemi ve üstünlüğü olduğunu belirterek kişilerin geçici fakat makamın kalıcı olduğunu söyledi. Aynı zamanda makamdaki davranış kurallarından bahsederek pratik örnekler veren Suna Okur, yapılması ve yapılmaması gereken davranışlardan söz etti. Son olarak konuşma adabı konusuna değinerek güzel ve etkili konuşmak için yapıcı bir konuşma tarzı içinde olunması gerektiğini hatırlatan Okur, oturumu katılımcıların sorularını cevaplayarak bitirdi.