Müftülere resmi nikah yetkisine destek

0
253

Uluslararası Teknolojik Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (UTESAV) Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Develioğlu, müftülerin resmi nikâh kıyabilmesine yönelik kanun tasarısıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.
Develioğlu açıklamasında şunları kaydetti:
“TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun tasarısıyla, Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 22. maddesindeki “evlendirme yetkisi bulunan görevliler” arasına, müftülerin de eklenmesine yönelik madde, kamuoyunda geniş yankı buldu.
Tasarının gerekçesinde belirtilen “vatandaşlarımızın evlenme işlemlerini kolaylaştırmak, daha kolay ve seri bir şekilde hizmet almalarını sağlamak” maddesi, içinde yaşadığımız toplumun ihtiyaçlarını okuyan ve bu ihtiyaçlara cevap veren bir açıklama olmasının yanında, dini hassasiyetleri olan biz Müslümanlar için de bir zemin oluşturmaktadır. Din görevlilerinin gerçekleştireceği nikâh akdinin, insanlarda bir tatmin ve memnuniyet sağlayacağı kanaatindeyiz. Tasarı kanunlaştığı takdirde, ulaşılabilirlik bakımından da önemli bir ihtiyacı karşılayacaktır.
Toplumun temel taşlarından biri olan aile kurma arifesinde olan gençlerimizin akıllarında oluşan soruları ve inanç dünyalarıyla örtüşmediğini düşündükleri noktaları açığa kavuşturmak, onlara yol göstermek, siyasetçilerin olduğu kadar, bir STK olarak bizim de sorumluluklarımızdan.
Bu önerinin, bazı kesimlerce laiklik karşıtı bir cepheye oturtulmasının, tasarının iyi niyetli amacıyla örtüşmediğini, Avrupa’da, Amerika’da zaten uygulanan bu yöntemin laiklik ve laiklik karşıtı bir söylemle tartışılmasını doğru olmadığını düşünüyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here